• Maltepe Mh. Litros Yolu Sk. 2.Matbaacılar Sitesi 1. kat C Blok ZC19 Topkapı / Zeytinburnu / İstanbul

turkish english arabic russian
Hediyelik Kutular

Hediyelik Kutular

Günümüzün yükselen trendi hediye kutuları ile ilgili merak edilen, sıkça sorulan sorular için bir çok faydalı içeriği bir metin altında sizlerle paylaşmak istedik.Hediye kutusu yapımı nedir? Hediye kutusu fiyatları hangi faktörlerden etkilenir? Hediye kutusu modelleri nelere göre seçilir ? gibi sorulara yanıtlar aradık. 

 Hediye kutusu modelleri 

 Bugün hediye kutusu yapabileceğiniz birçok kutu çeşidi vardır.Karton hediye kutusu olabilir, kraft hediye kutusu olabilir, lüks mukavva hediye kutusu olabilir.Peki bunlar arasından hangi seçilmeli ? Lüks mukavva kutusu niye pahalı ? Peki madem pahalı o zaman neden herkes karton hediye kutusu yaptırmıyor ? 

Burada yine kutu içerisine konulacak ürünlerden yola çıkılarak bir seçim yapılmalıdır.Eğer ki pahaca yüksek bir kutu içeriği oluşturuluyorsa bunun karşılığını verecek bir kutu malzemesi seçilmelidir.Kutu içerik değeri düşük ancak kargo ile gönderimi söz konusu ise yine kargo gönderimine dayanıklı modeller seçilmelidir.

- Karton Hediye Kutusu 

 Ağırlıklı olarak 350-400 gr. kartonlar kullanılarak yapılır ve üretici firmalardan müşterilerine açık halde gönderilir.Kutu kurulumu yani kutunun katlanması müşteriler tarafından yapılır.Bu nakliye avantajı sağlar.Aynı zamanda safi kartondan oluşması sebebiyle maliyeti düşüktür.Kullanım esnasında ürünün kuruluyor olması stoklama açısından bir maliyet yaratmaz.Rekabetçi ürünler satan ve üretim alanı dar olan firmalar için doğru bir üründür.Ancak ince yapısı sebebiyle kargo gönderimlerinde mukavemeti düşüktür.Safi ambalaj görevi görür, içeriğindeki ürünü koruma gücü düşüktür.Kutu müşteriye ulaştığında deforma olmuş olma olasılığı yüksektir.Cam, seramik, madeni eşya, aksesuar, kozmetik gibi ürünler için tercih edilmemelidir.Daha çok hediyelik eşya ambalajı amaçlı kullanımlarda tekstil ürünleri için uyumludur.Bardak, cam, vazo, mermer gibi objelerde kırılma riskini arttırır.Tüm bunlarla beraber müşterinize çizgi üstü bir ürün aldığı mesajını vermek kaygısı taşımıyorsanız, bu karton kutuları tercih edebilirsiniz.İstediğiniz grafik tasarımını birçok baskı tekniği ile bu kutuların üzerlerine uygulayabiliriz.Karton hediye kutuları beyaz bristol kartonlardan üretilebilineceği gibi kraft kartonlardan veya kendinden renkli fantazi kartonlardanda üretilebilir.

Kraft Hediye Kutusu 

 Bu model sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm kaygıları ile hereket eden kullanıcılar tarafından karton kutulara alternatif olarak tercih edilebilir...Bunun dışında karton kutulardan dayanıklılık anlamında kayda değer bir farkı yoktur.Ancak yeni yıl konsepti veya doğum günü konsepti gibi konsept oluştururken vermek istenilen mesaj daha minimal ve organiklik üzerinde duruyorsa kraft modeller sizin için uygun olabiir.Yine kraft kağıtlarla ile daha sert, dayanıklı kutular üretilmek istenirse kraft oluklu mukavva kutular veya ince kraft kağıdın mukavva üzerine kaplanması ile oluşturulan kraft sert mukavva kutular tercih edilebilir.

- Oluklu Mukavva Hediye Kutusu  

 Bu ürün ile estetik olarak olmasa da dayanıklıklık olarak karton kutuların üzerine çıkıyoruz.Kartonun safia mukavva ile lamine edilmesi ile üretilen bu modeller darbeye karşı emiciliği yüksek ve kargo gönderimine uygundur.İstenilen ebatlarda üretilebilir.Maliyet olarak rekabetçidir.Şıklık anlamında belirli bir beklentiyi karşılamasada eğer ürünlerinizi kargo ile gönderecekseniz mutlaka bu modeli göz önünde bulundurmalısınız.Daha estetik bir görüntü için talep edilirse kutunun iç yüzeyine de karton laminasyon yapılırken kutu, iç / dış baskılı hale getirilebilir.Standart oluklu mukavva kutular saman,kraft ve beyaz testliner renklerindedir.Yukarıda bahsettiğimiz özel işlemlerle hediye kutunuzu daha şık hale getirebilirsiniz.

- Lüks Mukavva Hediye Kutusu

 Bu model için ahşap ve plastikten sonra en dayanıklı kutu modeli diyebiliriz.Çoğunlukla 1,5 mm ile 3 mm arasında sıkıştırılmış sert mukavva levhaların kuşe kağıt, kumaş, ciltbezi veya fantazi kağıt ile kaplanması sonucu üretilen bu kutular çekmceli, mıknatıslı veya geçme kapaklı olabilirler.Örneğin yılbaşı hediye setleri için bu model tercih edilir.Bir çok ürün bir arada taşınmak istendiğinde direnci yüksek bir kutu gerekir.Diğer kutu modellerinde hacim arttıkça direç azalır çünkü kutu kalınlığı belirli bir orana kadar arttılırmaya müsaittir.Bu anlamda sert mukavva hediye kutuları bir adım öne çıkmatadır.

 Biz her zaman müşterilerimize '' kutu yaptırmak istiyorum '' dediklerinde amaçlarının beklentilerinin ne olduğunu sorarız.Eğer beklenti gerçekten kalite, özel ve şık bir kutu yaptırmaksa ve bu anlamda maliyet ikinci plana atılabiliniyorsa o zaman tercih sert mukavva hediye kutuları olmalıdır.Birine hediye gönderirken, eline gerçekten kaliteli ve değerli bir kutu aldığını hissettirmek istiyorsanız çekmceli kutular veya mıknatıslı kutuları özellikle tercih edebilirsiniz.Eğer kutunun hediye içinden alındıktan sonrada kullanılmasını istiyorsanız yine doğru olan model budur.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
DDK Matbaa | Kaliteli Baskı Hizmetleri